Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?


Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya yönetimi sayesinde kurumlar sosyal medyada varlıklarını genişletebilir, orada da var olarak platform çeşitliliğini sağlayabilirler. Sosyal medya platformları bu açıdan oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Düzenli paylaşımlar sayesinde sosyal medyada aktif rol alabilirsiniz. Potansiyel müşterilerin size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle sosyal medya yönetimine gereken önemi verip, sosyal medya yönetimi fiyatlarını bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede birçok şeye hâkim olarak kendinize en iyi seçeneği oluşturmuş olursunuz. 

Sosyal medya hesaplarının doğru yönetimiyle web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Yapacağınız etkileşimler sayesinde marka itibarını arttırabilirsiniz. Her sosyal platformun farklı bir dili bulunmaktadır ve bu dile uygun paylaşımlar yaparak sosyal medyadaki varlığınızı geliştirebilirsiniz. Her sosyal medya platformu için yapılması gerekenler aynı olmamaktadır. Bu nedenle farklı teknikler ile farklı yöntemler sayesinde aktif olarak sosyal medyada bulunabilirsiniz. 

Sosyal medya uzmanı neler yapar sorusunun cevabı çok çeşitlidir. Sosyal medya uzmanı her sosyal medya platformuna uygun olarak paylaşımlar yapan, yöneten, bilgi veren kişidir.

Detaylı sektörel sosyal medya analizinde şu işlemler yapılmaktadır.

 • Sosyal medya hesapları tek tek yönetilir.
 • Sosyal medya paylaşımları tasarlanır ve yönetilir.
 • Marka bilinirliğini arttırmaya yönelik çabalar gösterilir.
 • Reklam hazırlanması, doğru hedef kitle belirlenerek gerçekleştirilir.
 • Paylaşım için ilgi çekici görseller bulunur veya hazırlanır.
 • Paylaşım planlaması yapılır.
 • Firmaya uygun sosyal medya platformu belirlenir.
 • Gelen etkileşimlere en hızlı şekilde cevap verilir.
 • Özel zamanlar tespit edilir.
 • Çalışmalar, müşteri odaklı olacak şekilde yürütülür.
 • Rakip firmaların sayfa analizleri yapılır.

Sosyal medya yönetimi ücretlerinin belirlenmesinde çok sayıda hizmet kriteri bulunmaktadır. Bu kriterlere göre fiyat belirlenir ve hizmet görülür. Şimdi liste halinde bu kriterlerden bahsedelim.

1) Sayfa Açılımı

Sayfa açılımının varlığı, fiyat belirlemede ilk etken olmaktadır. Bu özellik genellikle her sosyal medya yönetimi paketinde bulunmaktadır. Çünkü genellikle sıfırdan sayfa açılarak bu sayfa üzerinde çalışmalar yürütülmektedir.

2) Hesap Yönetimi Sayısı

Kaç hesap yönetilecek? Bu sorunun cevabı da fiyatı belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Yönetilecek hesap sayısı arttıkça fiyatta artmaktadır. Bu nedenle kaç hesap yönetimi sağlayacağınızı önceden bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede uygun fiyat yapısını bulabilirsiniz.

3) İçerik Paylaşımı

Hemen her sosyal medya yönetimi paketinde bulunan bir kriterdir. İçerik paylaşımı sosyal medya yönetimi açısından olmazsa olmaz unsurlardan birisidir.

4) Her Mecra İçin Günlük / Haftalık / Aylık Paylaşım Sayısı

Eğer her gün bir paylaşım yapılmasını istiyorsanız fiyatta artış gösterecektir. Günlükten aylığa doğru giderken fiyatlar azalış göstermektedir. Sosyal medyada aktif olarak yer almak istiyorsanız günlük paylaşım yapan paketleri kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

5) İçerik Yazıları

Kaç adet içerik yazısı hazırlanacak? Bu da fiyatı belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Adet sayısı arttıkça fiyatta artış göstermektedir.

6) Uygun Hashtag Oluşturulması

Paylaşımlara uygun olarak hashtag oluşturmak oldukça önemli bir kriterdir. Fiyatları belirlemede öncü olan bu kriterin var olması halinde fiyatlar da artış göstermektedir.

7) Görsel Tasarımı ve Video Tasarımı

İçeriklere uygun bir şekilde görseller ve videolar üretmek sosyal medya yönetimi açısından önemli olmaktadır. Görsel ve video sayısı arttıkça fiyatta artış göstermektedir. 

8) Mesaj/Yorum Cevaplama

Bu kriter de fiyatı belirleyen unsurlardan birisidir. Sosyal medya yönetiminde mesajlara ve yorumlara cevap vermek oldukça önemli bir unsurdur. Bu nedenle bu özelliğin var olduğu paketleri tercih etmenizi önermekteyiz. Fiyatta buna göre artış gösterecektir.

9) Aylık Rapor

Hemen her pakette yer alan bir özellik olmasına rağmen temel fiyat belirleyici faktörlerden birisidir. Bu özelliğin var olduğu paketleri tercih etmenizde fayda var.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir