Retro Pazarlama Nedir?


Retro Pazarlama Nedir?

Retro pazarlama, pazarlama yapılması için belirlenmiş olan hedef kitlenin zihninde nostaljik hatıralar canlanabilsin, geçmiş dönemlerdeki mutlu anlara dönerek ulaşma istediğini arttırsın isteğiyle yürütülen pazarlama yöntemi olarak öne çıkar. Buradaki hedeflenen amaç, insanların geçmişteki anılarını tetiklemek ve böylelikle pazarlaması yapılan ürünün satın alınabilmesini sağlamaktır. 

Bu pazarlama stratejilerini hazırlayanlar bilirler ki, toplumun çok büyük bir çoğunluğu geçmişten kopamayarak özlem duyar. Geçmişe duyulan özlemin yanında, kendini modern olgunun parçası kabul eder. İşte bu iki uç noktayı da güçlü olarak hisseden kişileri hedef kitle olarak belirleyenler, Retro pazarlama stratejilerini uygulamaya koyar ve geçmişteki akımları günümüz şartlarına uyarlarlar. Günümüzde ise bunu “nostalji” terimi ile nitelendirebiliriz. 

Bir işletme, eğer ki geçmiş dönemlerde tüketicilerine sunmuş olduğu bir ürünü tekrar piyasaya sürmek istiyorsa, retro pazarlama uygun bir tercih olacaktır. Geçmişteki bir ürün tekrar piyasaya sürülmek isteniyorsa, başarı elde etmiş bir üründür ve o dönem başarıyı hangi koşullarda yakalamışsa, ürünün eski dönemlerdeki halleriyle harmanlanmış özelliklerini öne çıkaracak retro pazarlama yapılması uygundur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir