Haber Siteleri İçin SEO Önerileri


Haber Siteleri İçin SEO Önerileri

Haber sitesi için SEO çalışmaları, normal SEO çalışmalarına göre çok daha emek gerektiren, kapsamlı bir iştir. SEO çalışmaları sırasında birtakım zorluklar yaşamak mümkün olmaktadır. Güncel haberlerin sürekli takip edilerek yeni haberler girilmesi, haber sitelerinin yaptıkları iş niteliğindedir. Haber sitelerinin başarıya ulaşmasındaki en temel ayrıntı Google NEWS platformunda yapılacak kayıt işlemidir. Bu nedenle haber sitelerinin kalite standartları yüksek olmalı, SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Yayın hayatına yeni başlamış bir haber sitesi için sayfanın iç dizaynına göre oluşturulacak SEO çalışmaları çok önemlidir. Öncelikle yerel ya da ulusal habercilik ayrımına göre bir tercihte bulunarak hedef belirlemeniz gerekmektedir. Ulusal haberler ülke genelini konu edinirken, yerel haberler o ülkenin bir ili ile sınırlı kalmaktadır. 

Haber Sitelerinin SEO Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Yeni kurulan bir haber sitesine SEO çalışması yapmadan önce ajans haberleri ve botlar kullanılmamalıdır. Bu nedenle organik bir eylemde bulunmanız, sizin için en doğru hareket olacaktır. Böylelikle SEO açısından da uygun işlemler yürütmüş olacaksınız.
 • İçerikler, köşe yazarları aracılığı ile özgün ve zengin tutulmalıdır. Bu yazıların SEO açısından uygunluğu da önemli olmaktadır. Bu nedenle kaliteli, özgün, zengin, SEO uyumlu içerikler üreterek bir adım öne geçmenizi sağlayabilirsiniz.
 • Okuyucuların yorum atması çok önemlidir. Bu yönde teşvik edici içerikler üretmeniz gerekmektedir. Bu sayede etkileşimleriniz artacak, SEO açısından uygun bir yapı ortaya çıkacaktır.
 • Ana sayfada çalışma yapıldığı gibi alt sayfalarda da çalışmalar yapılmalıdır. Ana sayfaya odaklanarak alt sayfaların unutulması sitenize zarar verecektir. Bu nedenle ana sayfaya ek olarak alt sayfaları da unutmamanız, tıpkı ana sayfa gibi çalışma yürütmeniz gerekmektedir.
 • Spam algısı oluşturacak şekilde etiket kullanmaktan kaçının. Etiket kullanımı uygun oranlarda olmalı, abartıya kaçılmamalıdır. Aksi halde spam olarak algılanabilir, sitenize zarar verebilirsiniz.
 • Sosyal medyada da bulunun. Sosyal medya, son dönemde artan kullanıcı sayısına göre önemi büyümektedir. Kullanıcılar haber takibini bile sosyal medyada yapabilmektedir. Bu nedenle sosyal medya gücünü asla hafife almamanız gerekmektedir. Böylelikle sosyal medyada da bulunarak etkileşim oranlarını artırabilir, SEO açısından uygun bir yapı oluşturabilirsiniz.
 • Sitenizi Google News, Yandex News gibi platformlara kayıt ettirmeye çalışın. Bu platformlarda da haber takibi yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Buradan elde edeceğiniz ziyaretçileri de kazanarak siteniz açısından faydalı bir işlem yapabilirsiniz.
 • Site düzenli olarak taze ve güncel içeriklerle beslenmelidir. Sürekli güncel kalmanın faydaları çok sayıdadır. İçerikleriniz devamlı taze kalacak, okuyucuyu çekecek türde hazırlanmalıdır. Bu sayede güncel ve taze kalarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.
 • Çeşitli içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Bu ise farklı tarzlara sahip okuyucuları sitenize çekmek için önemli bir etmendir. Her kesime hitap ederek okuyucu siteye çekebilir, ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Haber Sitelerine SEO Konusunda Öneriler

 • Site yeni açıldığı zaman ufak çağlı fayda sağlayacak backlinklerden uzak durulmalıdır. Bu backlinkler çeşitli olabilir. Örnek vermek gerekirse profil, yorum, whois backlink olabilir.
 • Site yeni açıldığı sıralarda site kalitesi ile uyumlu sitelerden backlink alınmalıdır. Kalite, değişmez unsurunuz olmak zorundadır.
 • Site içerisinde yayınlamış olduğunuz içerik ve haberleri bir şekilde birbirine bağlamak zorundasınız. Bu sayede tık oranlarını arttırabilir, SEO açısından faydalı bir işlem yapmış olursunuz.
 • Resim haritası, RSS, site haritası gibi dosyaları oluşturarak Google’a göndermeniz gerekmektedir. Bu işlemler her sitenin yapması gereken işlemlerdendir.
 • Sitenizi günlük olarak özgün içerikler ile beslemeniz gerekmektedir. Haber siteleri için içerik oranı ideal olarak en az 4’tür.
 • YouTube gibi video platformlarında videolar oluşturarak sitenize backlink alabilirsiniz. Bu maddenin SEO açısından önemi ve faydası büyüktür. 
 • PDF ve DOC uzantılı dosyalar oluşturarak link çıkışı sağlayabileceksiniz. Bu, sitenize gelen ziyaretçilerin fayda sağlaması açısından yapılmalıdır.
 • Büyük çaplı sitelerden link alımını zamana yayarak gerçekleştirin.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir