Google’da Web Siteyi Üst Sıralara Çıkarma Adımları


Google’da Web Siteyi Üst Sıralara Çıkarma Adımları

Google dünyanın en gelişmiş arama motorudur. İnternet kullanıcıları bir bilgiye ya da hizmete ulaşabilmek için Google’a başvururlar. Öyle ki dünyadaki arama motoru piyasasının tamamına yakınını kontrol eder. Ayrıca sağladığı ek hizmetler sayesinde de web sitelerine ve internet kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlar.

Web sitelerinin Google’dan faydalanması için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması gerekir. Bunun için de Google’ın sıralama kriterlerine uygun davranılması şarttır. Google’da üst sıralara çıkma adımları konusunda bilgi sahibi olarak web sitenizi bu kurallara göre optimize etmelisiniz. Google’da üst sıralara çıkmazsanız kısıtlı bir kullanıcı kitlesiyle çalışmak zorunda kalırsınız. 

Google üzerinde yapılan araştırmalar ilk üç sayfadaki sitelerin şanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Daha gerideyseniz ziyaretçi çekme konusunda çok daha kısıtlı kalabilirsiniz. Bu yüzden de Google’ın sıralama kriterlerine uygun yola devam etmelisiniz. Ancak Google’ın bazen kurallarda değişiklik yaptığını de belirtelim. Biz yine de bu yazımızda üst sıralara çıkmak için her zaman geçerli olacak genel adımları sizlerle paylaşacağız.

Aşağıda verdiğimiz adımlara uyarak web sitenizi daha üst sıralara çıkarabilirsiniz;

Web Sitenizi SEO’ya Uygunluk Açısından Analiz Edin

Web sitenizin Google’da üst sıralara çıkabilmesi için tüm alanlarının Google’ın kurallarına uygun olması gerekir. Bunun için web sitenizin hızından içerik kalitenize, etiketlerinizden başlık yapınıza kadar tüm detayları SEO’ya uygunluk açısından analiz etmeniz gerekir. Bu analiz sonuçları size yükselmek için gerekli zemini oluşturur. Analizler sonucunda web sitenizdeki tüm hataları ortadan kaldırmanız gerekir.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Öncelikle web sitenizi yükseltmek istediğiniz anahtar kelimeler bulmalısınız. Bunun için rekabet oranı daha düşük ancak aranma hacmi daha yüksek anahtar kelimelere oynamalısınız. Bu süreçte de devreye doğru anahtar kelime analizleri girer. Web siteniz için etkili bir anahtar kelime analiz aracı kullanın. Farklı araçlarla genel, local ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirleyin. İçeriklerinizi belirlediğiniz anahtar kelimelerde yükselmek için kullanın. Bu anahtar kelimeleri belirledikten sonra analiz süreci devam edecektir.

Hedef Kitle Analizi ve Rakip Analizi Yapın

Web siteniz için rekabet edeceğiniz anahtar kelimeleri belirledikten sonra iş rakiplerinizi ve hedef kitlenizi analiz etmeye geldi. Bu süreçte öncelikle rakiplerinizi detaylı olarak analiz etmeniz gerekir. Burada başarılı rakiplerinizden daha etkili çalışmalar yapabilir ve başarısız rakiplerinizin de hatalarına düşmezsiniz. 

Hedef kitlenizi de iyi tanımalısınız. Google kullanıcı deneyimlerine çok önem verir. Bu yüzden hitap ettiğiniz kesimin internet üzerindeki davranışlarını bilmelisiniz. Çeşitli araçlar kullanarak potansiyel ziyaretçilerinizi iyi tanıyabilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin ve Çalışma Planı Oluşturun

Web  sitenizi Google’da üst sıralara çıkarırken anahtar kelime, sıralama ve beklenen trafik gibi belli hedefleriniz olmalıdır. SEO çalışmaları belli hedefler üzerinden yürütülür. Yaptığınız analizlere göre hedeflerinizi belirleyin ve web sitenizi daha ön sıralara çıkaracak tüm çalışmaları planlayın. Çalışma planı oluşturduktan sonra Google’da üst sıralara çıkmak için site içinde ve site dışında tüm SEO faaliyetlerinizi yürütün.

Site İçi SEO Çalışmalarını Yürütün

Google’da üst sıralara çıkmak için site içi faaliyetlerinizi yürütmelisiniz. Sitenizde en önemli detay kullanıcı deneyiminin yüksek olmasıdır. Gelen kişiler web sitenizde ne kadar vakit geçirirse bu sizin için o kadar olumlu bir puandır. Özellikle içerikleriniz burada temel faktördür. İçeriklerinizi özgün, kaliteli ve yeterli oranda oluşturun. Daha sonra içeriklerinize meta açıklamaları, etiketler, başlık, başlık açıklamaları gibi tüm detayları doğru şekilde uygulayın. Sitenizin hızını düşürecek detayları ortadan kaldırın ve web sitenizin tüm sayfalarını hızlandırın.  Ayrıca görselleri de Google görsel arama sonuçlarına uygun şekilde optimize edin.

Site Dışı SEO Çalışmalarına Özen Gösterin

Web sitenizin içinde gösterdiğiniz özeni dışarıda da göstermelisiniz. Google güçlü referansları olan siteleri daha ön plana çıkarmaktadır. Bu yüzden web siteniz için sosyal medyayı etkin kullanın. Sosyal medya uygulamaları üzerinden takipçilerinizi web sitenize yönlendirin.

Sosyal medya üzerinden web sitenize yönlendirdiğiniz takipçileriniz dışında güçlü backlinkler edinin. Böylece dışarında web sitenize organik bir ziyaretçi akışı da sağlayabilirsiniz. Web sitenize organik olarak gelecek ziyaretçiler arttıkça sıralamanız yükselecektir. Bunu tanıtım yazısı, konuk yazarlık, basın bülteni gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Yapın

Web sitenizin Google’da üst sıralara çıkmasını istiyorsanız Google tarafından geliştirilen diğer servisler arasından yararlı olanları seçerek mutlaka web siteniz için kullanın. Özellikle reklam ve tanıtım anlamında oldukça etkili ve uygun maliyetli hizmetler alabilirsiniz. Google arama sonuçlarında reklam alanlarında istediğiniz anahtar kelimelerde belirlediğiniz bütçe kadar onay verdiğiniz zaman diliminde direkt hedef kitlenize gözükebilirsiniz.

Reklam ve tanıtım çalışmaları için öncelikle bir strateji belirlemeniz gerekir. Ayrıca diğer sosyal medya uygulamaları üzerinde de reklam ve tanıtım çalışmalarıyla web sitenize trafik çekebilirsiniz. Ayrıca ödeme sistemini de kendi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Google reklamlar üzerinden ziyaretçi çekerek kolayca yükselebileceğiniz bir arama motorudur.

İçerik Stratejisi Geliştirin

Google’da üst sıralara çıkarma aşamaları arasında içerik stratejisi geliştirme de  vardır. Firmalar web sitelerinde paylaştıkları içerikleri belli bir strateji üzerinden giderek paylaşmalıdır. Burada içeriklerinizi nasıl oluşturacağınızı, içeriklerinizin hangi kullanıcılar tarafından daha çok görüntüleneceği, içeriklerinizde hangi aksiyonlara yönlendireceğinizi de düşünün.

Geliştirdiğiniz içerik stratejisinde sizlere yararlı olacak içerikler oluşturan metin yazarlarıyla çalışın. Google’ın en çok dikkat ettiği sıralama kriterleri arasında içerikler de vardır. Kaliteli, yeterli uzunlukta ve bilgi dolu içerikler paylaşın. Doğru içerik stratejisi sektörünüzde aranan bir web sitesi olmanıza yardımcı olur.

Düzenli Olarak Çalışmalarınızı Takip Edin

SEO çalışmalarında düzenli takip çok önemlidir. Elde ettiğiniz tüm gelişmeleri çeşitli analiz araçları kullanarak takip edin. Yeni eklediğiniz ya da geliştirdiğiniz bir içeriğin ya da yeni açtığınız bir web sayfasının sitenize getirisini anlık olarak takip edin. Google’da üst sıralara çıkmak için yaptığınız başarılı çalışmalardan ders çıkarmalı ve başarısız çalışmaları da belirleyerek gerekli müdahaleleri hayata geçirmelisiniz.

SEO anlamında yaptığınız tüm çalışmaları Google için düzenli olarak takip edin. Elde ettiğiniz verilerle mevcut çalışmalarınızı geliştirirken yeni projeleriniz için de veri olarak kullanın. Google’da üst sıralara çıkmak için kullandığınız her somut veri sizlere kazanç olarak geri dönecektir.

Profesyonel Bir Ekiple Çalışın

Google’da üst sıralara çıkmak için profesyonel bir ekiple çalışmanız önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz tüm adımlar bu ekip sizler için uygular ve geliştirir. SEO çalışmalarını ne kadar profesyonel bir ekiple yürütürseniz o oranda da başarıyı elde edebilirsiniz. İstediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmak ve elde ettiğiniz sıralamayı koruyarak rakiplerinizin sizi geçmesini engellemek için profesyonel SEO danışmanları ile çalışın.

Ortak hareket ettiğiniz SEO danışmanının ise mutlaka SEO konusunda yetkin olduğundan ve bir ekiple birlikte çalıştığından emin olun. Farklı uzmanlık alanlarından personeller olan ekiplerde daha gözle görülür bir başarı elde edebilirsiniz.

Sizlere Google’da üst sıralara çıkma adımlarından bahsettik. Rakiplerinizden daha etkili projeler üretir ve SEO’ya sürekli bir süreç olarak bakarsanız kolayca üst sıralara çıkabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir