Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?


Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama insanlardaki alışveriş yapma veya hizmet alma dürtüsünü dijital teknolojileri kullanarak harekete geçirmesini sağlatan bir pazarlama çeşididir. Dijital pazarlama yöntemi bir firma ya da markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecinde verilen isimdir. Bu pazarlama türü günümüzde en gelişmiş pazarlama türlerinden biridir. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel ve yeni dünyaya uyum sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

E-posta Pazarlaması: Dijital pazarlama çeşitlerinden en eski olan ve günümüzde kullanılmaya devam edilen bir yöntemdir. E-mail üyelikleri için genellikle sosyal medya ve arama motoru reklam türlerini kullanmaktadır. Diğer pazarlama türlerine göre çok fazla emek harcamadan daha az maliyetle yapılabilmektedir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): En çok uğraşılan ve geri dönüşleri yüksek olan bir yöntemdir. Bu yöntem arama motorlarındaki anahtar kelimeler ile en üst sıralarda yer alabilmek adına yapılan çalışmalardır.

Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal Medya platformlarında (İnstagram, Facebook, Twitter) yaptığımız reklam ve pazarlama aktiviteleridir. Buralarda yapılan reklam çalışmaları müşterileriniz ile bir bağ kurmanızı sağlar. Bu sayede çok verimli geri dönüşler elde edilebilir.

Viral Pazarlama: Bu pazarlama çeşidi herhangi bir konunun belli bir kategoride yer almasını ve herkesin o konudan bahsetmesini ele alır. Özellikle video ortamında yapılan çalışmalar viral olma olasılığı yüksektir. Bu pazarlama çeşidinin amacı kişinin okuduğu yazı ya da izlediği videoyu beğenip çevresi ile paylaşmasıdır. Gerçekleştirilmesi zor olan bu pazarlama çeşidi gerçekleştirildiği zaman ses getirebilecek bir hal alır.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması): Arama motorlarında en üst kısımda yer bulabilmesi için reklam verilmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Türkiye genelinde dijital pazarlama süreçlerinden ayrılan reklam bütçelerinin %50’sinden fazlası bu pazarlama çeşidinde kullanılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir